Koncerty


Balkanika, najlepsza orkiestra Serbii, Original Balkan Gypsy Kal Band oraz Translola zagrają na naszym festiwalu.

Interdyscyplinarny, łączący wielokulturowy smak Lubelszczyzny z muzyką, wystawami, kinem, teatrem i poezją, promujący turystykę jako gałąź gospodarki. W tym roku mocno underground. Z inspiracji Pawła Potoroczyna, dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza będziemy odkrywać na Lubelszczyźnie Prowansję Wschodu, Smaki Europy w bałkańskich klimatach, eksponować Markę Lubelskie. I bawić się na fantastycznych koncertach.

Aleksandar Sanja Ilic & Balkanika,
piątek 6 września,g. 19, plac Po farze

Zobacz video


Jeden z najpopularniejszych współczesnych serbskich kompozytorów wraz ze swym muzycznym projektem etno. Najlepsza orkiestra Serbii to połączenie tradycyjnych brzmień bałkańskich z nowoczesną aranżacją w niesamowitej scenerii Starego Miasta w Lublinie. Balkanika to ulubiony zespół Ennio Morricone, jego lider Sanja Ilic wraz z Goranem Bregovićem skomponował muzykę do głośnego filmu „Posterunek graniczny”.

Balkanika to projekt muzyczny założony w 2000 r. przez Sanję Ilicia, jednego z najpopularniejszych kompozytorów na Bałkanach. Balkanika prezentuje połączenie tradycyjnej muzyki bałkańskiej z nowoczesnym brzmieniem i współczesną produkcją. Tradycyjne instrumenty, charakterystyczne dla tego regionu, kobiecy niesamowicie wyrazisty śpiew i świeża aranżacja sprawiają, że Balkanika odnosi nie tylko komercyjne sukcesy na swoim podwórku (jeden z najlepiej sprzedających się projektów muzycznych na Bałkanach), ale i za granicą, zdobywając liczne nagrody. Balkanika dotychczas zagrała tylko jeden koncert w Polsce, w 2011 roku w Łodzi. Dwadzieścia osób skaczących na scenie w rytm bałkańskiego Etno-folku do tego stopnia porwało festiwalową publikę, że miesiąc później koncert ogłoszono wydarzeniem lipca w plebiscycie Gazety Wyborczej "Łódź sukcesu".

http://www.sanja-balkanika.com

A Original Balkan Gypsy Kal Band from Serbia,
sobota, 7 września, g.19, plac Po farze

„Prawdopodobnie najlepszy cygański zespół na wschód od Paryża” – David Altheer - The Times. Zagrają w Lublinie ekscytujący koncert porównywany do namiętnej muzyki Gotan Project i Gogol Bordello. 8 osobowa orkiestra gra muzykę z Bośni, Chorwacji, Bułgarii, Macedonii i Serbii. W 2008 roku zagrali 45 koncertów w Stanach, wspólny występ z Gogol Bordello rzucił publiczność na kolana. Producentem ich płyt jest Mike Nielsen, znany ze współpracy z The Cure. Tango argentyńskie, walc Balkan Blues, akordeon, gitara flamenco, klezmerskie skrzypce, niezwykła wyobraźnia, dowcip i energetyczne brzmienie – to muzyka, którą publiczność naszego festiwalu kocha najbardziej.

KAL Band - to zespół założony przez serbskich Romów z legendarnych przedmieść Belgradu. Styl muzyczny zespołu został nazwany przez zachodnich krytyków muzycznych jako ROCK`N`Romawhich. Kariera zespołu zaczęła w 2006, zagrali do dziś ponad 400 koncertów na najważniejszych festiwalach i wydarzeniach muzycznych w Europie: Sziget, Exit,Womex, Roskilde, Fusion Festival. Zespół jest na stałe obecny ze swoją muzyką w MTV, współpracował m.in. z Gogolem Bordello. Dragan, producent teatralny, założyciel romskich grup teatralnych w Budapeszcie i Belgradzie wraz ze swoim bratem Dushanem, malarzem, zamierzali, za pośrednictwem KAL połączyć elementy tradycyjnej muzyki bałkańsko-cygańskiej z muzyką współczesną, której słuchali mieszkając w Belgradzie i Budapeszcie. Ich dowcip, wyobraźnia, umiejętność łączenia brzmień pozornie do siebie nie przystających, a także odcięcie się od folklorystycznych manier wykonawczych, sprawia, że KAL stali się częścią bałkańsko-cygańskiej tradycji, jak i romskimi aktywistami kulturalnymi XXI wieku.

http://www.kalband.com

Translola - dziewczyny na ostro,
8 września godz. 19, plac po Farze

Powstała w 2008 roku i do tej pory zagrała ponad 100 koncertów nie tylko w całej Polsce, Niemczech, Irlandii czy Rosji. Grupę tworzą cztery charyzmatyczne dziewczyny, grające muzykę z pogranicza niezależnego rocka i post punk. Są autorkami projektu „Transeastern Underground”, którego osią jest twórczość przedwcześnie zmarłej wybitnej rosyjskiej pieśniarki i poetki Janki Diagilewej, symbolu niezależnej kultury kiedyś i dziś. – Gramy muzykę z pogranicza niezależnego rocka i post punk. 2011 był rokiem dwudziestej rocznicy upadku Związku Radzieckiego i równocześnie dwudziestej rocznicy śmierci Janki Diagilewej, symbolu niezależnej kultury kiedyś i dziś. Janka Diagilewa, która w Polsce jest praktycznie nieznana, w niektórych środowiskach rosyjskich uznawana jest za twórczynię kultową. Dla nas stała się inspiracją. Od dwóch lat koncertujemy wykonując piosenki własne i piosenki Diagilewej po polsku i po rosyjsku – piszą charyzmatyczne dziewczyny. Grupę tworzą: Gabi Ganczarska- voc, Amina Dargham-git., Ewa Langer-bas, Żaneta Seweryn-perkusja.

http://www.translola.pl

5 edycja Europejskiego Festiwalu Smaku Lublin 6-8 września 2013

Honorowy Patronat
Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie
Radojko Bogojević, Ambasador Serbii w Polsce
Krzysztof Hetman, Marszałek Województwa Lubelskiego
Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin
Organizatorzy: Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku. Województwo Lubelskie, Miasto Lublin.

 

PROGRAM

5-8 WRZEŚNIA 2013 R.

Warsztaty Smakuj życie. Program!

6-8 WRZEŚNIA 2013 R.

Benefis Roberta Makłowicza

7 WRZEŚNIA 2013 R.
GODZ. 20:30
SCENA PLAC PO FARZE

XVIII Ogólnopolski Turniej Nalewek

7 września 2013 R.
15.00
Restauracja Old Pub

Jarmark św. Jacka

5-8 WRZEŚNIA 2013 R.

STARE MIASTO

Tadeusz Rolke

8 WRZEŚNIA 2013 R.
GODZ. 18:00
PUB U FOTOGRAFA